yasemin çiçeği

Yasemin Çiçeği Bakımı


Yasemin çiçeği doğru ortam sıcaklığında daha sağlıklı olarak yetişir. Yasemin çiçeklerinin yetiştiği yerler ise balkonlarda, teraslarda, bahçelerde, evlerde ve ofislerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Yasemin çiçeklerinin özelliklerinden dolayı çiçeklere verilen su miktarı önemlidir. Suyu seven yasemin çiçeklerinin yılın herhangi bir zamanında sulanması gerekir.


Yasemin Çiçeği Çeşitleri

Yasemin Çiçeği Çeşitleri

Oleaceae familyasının bir üyesi olan yasemin bitkisi çok eski bir çalı türüdür. Yasemin çiçekleri, sarmaşık benzeri dokuları nedeniyle genellikle iç ve dış dekorasyonda kullanılır. İşte bugün odayı eşsiz aromasıyla süsleyen bazı yasemin çiçekleri;

 •  Arap Yasemin Çiçeği
 •  Mavi Yasemin Çiçeği
 •  Sarı Yasemin Çiçeği
 •  Yıldız Yasemin Çiçeği
 •  Mor Yasemin Çiçeği
 •  Beyaz Yasemin Çiçeği
 •  Friya Yasemin Çiçeği
 •  Kıbrıs Yasemin Çiçeği
 •  Katmanlı Yasemin Çiçeği
 •  Kurutulmuş Yasemin Çiçeği
 •  Pembe Yasemin Çiçeği

Farklı renklerde mekana uyum sağlayan çiçeklerden biri de büyüleyici kokusuyla evlerde ve ofislerde popüler olan yasemin çiçeğidir.

Arap Yasemin Çiçeği

Buna Jasminum Sambac denir. Tüm yıl boyunca yaprak vermeyen bir çalıdır. Sambac yasemin parfümlerde, çaylarda, aromatik uçucu yağlarda ve bazı tıbbi bileşenlerde kullanılır. Koyu yeşil yapraklı sambac yasemini küçük beyaz çiçeklerden oluşur.

Yasemin Çiçeği

Bu tür, adını hem iç hem de dış mekanlarda sıcak bir atmosfer yaratmak için ideal olan masmavi çiçeklerinden alır. Mavi yasemin çiçekleri kokusuzdur. Mavi yasemin çiçeklerinin bakımı çok kolaydır.

Sarı Yasemin Çiçeği

Jasminum humile olarak bilinen bu yasemin çiçeği, mart ve nisan aylarında sarıçiçek açan türdür. Hardy sarı yasemin çiçekleri yaprak döken bir yapıya sahiptir.

Yasemin Çiçekleri Nasıl Yetiştirilir?

Yasemin Çiçekleri Nasıl Yetiştirilir?

Yasemin çiçeklerinin bakımı ve yetiştirilmesi ile ilgili sorularınızın cevabı, bunların öncelikle iyi aydınlatılmış alanlarda bulunmasıdır. İlk koşul, aydınlık ve havadar bir yer seçmektir. Kış aylarında günde en az 4 saat ışık alan bir alana yerleştirilmelidir.

Çiçek yetiştirirken sulama da önemlidir. Yaz aylarında haftada en az iki kez sulanmalıdır. Kışın haftada bir kez sulamak yeterlidir. Sulama işleminde en önemli faktör suyun toprağa ulaşmasıdır. Bu nedenle çiçek yukarıdan sulanmalıdır. Güneş ışığı da yasemin çiçeklerinin büyümesinde önemli bir faktördür.

Çiçekler güneşe bakma eğilimindedir. Bu nedenle doğru koşullar altında çiçeğin her tarafının aynı miktarda güneş alması gerekir. Işık ve güneş çiçeğin büyümesinde ana faktörlerden biridir. Gölgeli ortamlarda yetişen yasemin çiçeklerinin yapraklarında kararma ve solma görülür.

Yasemin Çiçeklerinin Toprakları Nasıl Olmalıdır?

Yasemin Çiçekleri

Yasemin çiçekleri toprak konusunda pek seçici değildir ancak nemli toprağı tercih ederler. Kışın toprağı azaltmakta fayda var, bu yüzden çiçekler daha verimli olacak. Nemli toprağı tercih eden yasemin çiçekleri 15 günde bir sulanmalıdır. Özellikle yaz aylarında daha sık sulamakta fayda var. Yasemin çiçeği toprağındaki vitaminleri kullanarak toprak vitamin ve mineraller açısından zenginleşir.


Yasemin Çiçekleri Ne Zaman Açar?

 Yasemin çiçekleri Haziran’dan Eylül’e kadar açar. Çiçeklenmenin oluşabilmesi için uygun çevre koşullarının sağlanması gerekir. Bunun ilk şartı aydınlık ve havadar bir mekandır. Çevre, sulama ve toprak koşullarının uygun olduğu Haziran-Eylül ayları arasında çiçek açar. Çiçeklerin sürekli çiçek açabilmesi için kış aylarında bile çiçeklerin ortam sıcaklığının 10 derece ve üzerinde olması gerekir.

Yasemin Çiçeklerinin Faydaları Nelerdir?

yasemin çiçeği

Yasemin çiçeklerinin birçok faydası olduğu bilinmektedir. Kendine has kokusu ve özel yapısı nedeniyle çoğu bölgede kullanılmaktadır. Parfüm yapımında, aromaterapi yağı yapımında, farmasötik hammaddelerde ve diğer alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Yasemin çiçeklerinin kokusu sinirleri yatıştırır ve zihni rahatlatır.

 Bu bakımdan yağ olarak veya çay olarak içilebilir.Bitki çayı olarak içilebilen yasemin çayının faydaları; sinirleri yatıştırması, romatizma ağrılarını azaltması ve ateş düşürmesi başlıca faydaları arasındadır. Bunun dışında sıcak su ile demlenen yasemin çayının göğüsleri yumuşatma ve kan damarlarını açma özellikleri de vardır.

 Yasemin çiçeklerinin cilde faydaları arasında yüz ağrılarının giderilmesi ve cilt toniği olarak kullanılması yer alır. Gözenekleri sıkılaştırma, koyu halkaları giderme, kullanım güneş koruyucu olarak ve cildi besler.

Yasemin Çiçekleri Nasıl Yetiştirilir?

Yasemin çiçeklerinin yetiştirilmesi iki şekilde olur. Çelik yapımı, diğeri daldırmalı imalat sürecidir. Yasemin sambac nasıl çoğaltılır sorusunun cevabı aynıdır. Yasemin çiçeklerinin çoğaltılmasında bu iki yöntem kullanılabilir. Çelik üretim süreci sonbaharın ortasında yapılmalıdır. 15-20 cm uzunluğunda çubuklar kullanın.

Çeliklerle çoğaltma Mart ayına kadar tamamlanmalıdır, ancak çoğaltma için en uygun zaman sonbahardır. Çeliklerle çoğaltma steril bir ortamda yapılmalıdır. En önemli şey zeminin temiz olmasıdır. Bir sulama sistemi kurmak da faydalıdır. Tamamen aydınlatılmamış ve rüzgara maruz kalmayan bir alan idealdir.

Yasemin çiçeği ıslatma yöntemi ile çoğaltma işleminde köklenme oranı oldukça yüksektir. Bu yöntem, kesimlerden çoğaltmaya göre daha net sonuçlar verir. Yasemin çiçeği üretimi daldırma yöntemi gerektiriyorsa kökleri kuvvetli olan yasemin bitkileri kullanılmalıdır. Bu yöntemin neredeyse her zaman kullanımı kolaydır.

Uygunsuz aylar; Haziran, Temmuz, Ekim, Kasım’dır. Islatma işlemi sırasında ıslak toprak gereklidir. Yumruların yaprakları kesilerek tam olgunlaşmamış sürgünler oluşturulur. Lütfen toprağa 5 cm’den fazla gömün. Bu aşamadan sonra iki ay içerisinde köklenme işlemi gerçekleşecektir.

Yasemin Çiçeği Hastalıkları Nelerdir?

Diğer bitki ve çiçek türleri gibi yasemin çiçekleri de hastalığa karşı hassastır. Yapraklarda mantar, sinek ve solucan gibi böcekler bulunabilir. Pamuk hastalığı da yasemin çiçeklerinde bulunan bir hastalıktır. Bu gibi durumlarda patolojiye göre toprağa ve çiçeklere ilaçlama yapılması gerekir. Yasemin çiçeklerini bu tür hastalıklardan korumak önemlidir.

Yasemin Çiçekleri Nasıl Sulanır?

Tüm saksı çiçeklerinde olduğu gibi, yasemin çiçeklerini sularken en önemli husus sulama sıklığıdır – haftada bir sulama yeterli olmalıdır. Mümkünse her hafta aynı gün ona su verin, mutlu olacaktır. Sulama sırasında fazla suyun köklerden akmasına izin verin. Köklerde biriken su, bitkilerin büyümesini etkiler.

Büyümeyi hızlandırmak için ilkbahar ve yaz aylarında çiçekleri gıda takviyeleri ile besleyin. Takviyeden sonra sulama, besin maddelerini köklere dağıtır ve kök gelişimine katkıda bulunur.

5/5 - (1 kişi oy verdi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir