telgraf çiçeği

Telgraf Çiçeği Bakımı, Sulama ve Çoğaltma


Görünümüyle hayli etkileyici olan, tuhaf bir isimli bu iç mekân bitkisi, çok hızlı ve kolay bir şekilde büyürler. Basit bakımı, hızlı büyümesi ve ilgiye az ihtiyaç duyması nedeniyle çiçekseverlerin favori bitkilerinden biridir. Birçok evin balkonunda bu bitkileri saksıdan sarkarken görmeniz mümkündür.


Yazımızda telgraf çiçeği bakımı, çiçek açması için neler yapmanız gerektiğini ayrıntılarıyla ele aldık. Bu basit bakım önerilerini ve talimatlarını dikkate alarak, siz de çok güzel bir telgraf çiçeği sahibi olabilirsiniz.

Telgraf Çiçeği – Damat Pijaması Çiçeği

telgraf çiçeği bakımı

Telgraf çiçeğinin anavatanına dair bir kesinlik yoktur. Bazı kaynaklar telgraf çiçeğinin anavatanını Hollanda olarak gösterirken, bazı kaynaklar ise Güney Amerika olduğunu iddia etmektedir.

Dünyaca ünlü olan telgraf çiçeğinin birçok farklı alt türü vardır. Bununla birlikte Türkiye’de damat pijaması çiçeği olarak da bilinmektedir. Eğer siz de telgraf çiçeği sahibi olmak istiyorsanız, bakımını mutlaka öğrenmeniz gerekir. Doğru bir ışık, su ve toprak seçimi bitkininizin kısa sürede büyümesine ve çiçek açmasına olanak sağlar.

Telgraf Çiçeği Bakımı

telgraf çiçeği bakımı

Telgraf çiçeklerini neredeyse bütün çiçekçilerde ve seralarda bulabilirsiniz. Böylesi bir yerden bitkiyi satın aldığınızda ilk olarak saksı seçimine özen göstermeniz gerekir. Satın aldığınız yerde plastik bir saksıda satılan bu çiçeklerin iyi bir şekilde büyümesi için doğru saksı tercih edilmelidir. Bu bitkiler hızlı bir şekilde büyüdükleri için saksının şekli ve boyutu son derece önemlidir.

Sarmaşık olarak büyüdüğü için telgraf çiçeğinin yanına herhangi bir başka çiçek saksısı yer almamalıdır. Bu sebeple telgraf çiçeğini diğer bitkilerden uzak tutmalısınız. Çünkü onların etrafını sararak, rahatça büyümelerine engel olacaktır.

Bu bitki çok fazla su istememektedir. Bu nedenle toprağa kuruluk testiyle çiçeğe su vermeniz ideal olandır. Bu kuruluk testi birçok bitkide kullanılır. Toprak içerisine parmağınızı üç santim kadar batırmanız gerekir. Eğer nem hissediyorsanız, sulama işlemini ertelemeniz gerekir.

Doğrudan güneş ışığı alan bir yerde, bu bitki zamanla kuruyabilir. Yapraklarının solmasından bunu fark edebilirsiniz. Bu sebeple bitkiyi sabah ve akşam güneşinden faydalanabileceği bir konuma koymanız yeterli olacaktır.

Eğer bitkinin yapraklarında sararma ya da dökülme gibi tuhaflıklar fark ederseniz, bu olumsuz bir duruma işarettir. Fazla sulama nedeniyle yapraklar dökülebilir. Az sulama nedeniyle ise yapraklarda sararma olacaktır. Su ihtiyacının tam oranında verilmesi gerekir.

Telgraf Çiçeği Saksı Seçimi

telgraf çiçeği bakımı

Telgraf çiçeği doğru ve özenli bir bakım yapıldığı zaman çok hızlı bir şekilde gelişir ve büyür. Bu sebeple saksı seçiminin genel olarak bir beden büyük alınması gerekir. Bu tarz çiçekler, genellikle ne kadar fazla alana sahipse, o kadar fazla yayılacaktır. Çiçeğinize çok iyi bakım yaptığınız halde büyümüyor ve genişlemiyorsa; saksının küçük olduğu anlamına gelir.

Küçük bir saksı, çiçeğin büyümesini ve gelişmesine engel olur. Telgraf çiçeği bakımı ne kadar kolay olursa olsun, küçük bir saksınız varsa, bitkiniz büyümeyecek ve emekleriniz boşa gidecektir. Bu tip sarmaşık tarzı büyüyen çiçekler için askılı saksılar kullanabilirsiniz. Çiçek aşağıya doğru büyüdükçe, alt kısımda kalan yapraklarla temas ettiği için solabilir. Bu sebeple çiçeği yukarı asmak oldukça iyi bir fikirdir.


Toprakta kalan su zamanla çiçeğinizi kurutabilir. Bu sebeple iyi drenaj delikleri olan bir saksı tercih etmelisiniz. Seçim yaparken saksının altına dikkat etmeli ve delikleri olan bir ürün seçmelisiniz. Böylece fazla sulama yapılsa dahi kökleri çürümeyecek ve toprak hava alacaktır.

Telgraf Çiçeği Toprak Seçimi

telgraf çiçeği bakımı

Her bitki farklı tarzda bir toprak ihtiyacı hissedebilir. Telgraf bitkisi, içerik bakımından zengin olan yumuşak toprakları sever. Suyun hızlı bir biçimde emilmesi, bu bitkinin beslenmesi açısından son derece önemlidir. Bu neden süs bitkisi toprağı tercih edilebilir.

Bununla birlikte bu bitki toprak açısından çok seçici bir bitki değildir. Bahçe toprağına, killi ve humuslu toprak ilave ederek de ideal bir karışım elde edebilirsiniz. Bu toprakların tamamını yapı marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Telgraf Çiçeği Güneş İhtiyacı

Saksının konumu, telgraf çiçeği açısından son derece önemlidir. Bu bitki ne sıcağı ne de soğuğu sever. Gün ışığı alması yaşaması için hayati önemdedir. Pencerenin iç pervazında yar gölge bir alanda bu bitki çok mutlu olacaktır.

Bununla birlikte telgraf bitkisi doğrudan güneş ışığını pek sevmemektedir. Özellikle öğle saatlerinde çiçeği güneşten korumanız gerekir.

Telgraf Çiçeği Sulama Sıklığı

Bu bitkiler için haftada bir kez sulama yapmanız yeterli olacaktır. Bu durum birazda mevsimle ilgilidir. Yaz aylarında çiçeğin toprağını kontrol ederek sık sık sulayabilirsiniz. Sulama ihtiyacı, konum, sıcaklık, nem gibi birçok faktöre bağlıdır. Bu sebeple telgraf çiçeğini sulamadan önce parmakla kuruluk testi yapabilirsiniz.

Telgraf Çiçeği Çoğaltma İşlemi

İç mekan çiçeği olarak batığınız telgraf çiçeğini çoğaltmak isteyebilirsiniz. Bu bitkinin çoğaltılması da oldukça basittir. Telgraf bitkisi, yapraktan çoğaltma yöntemiyle büyütülebilir. Bunun yanı sıra köklerden verilen sürgünlerle de telgraf çiçeğini çoğaltabilirsiniz.

Sürgün veren kökleri küçük bir saksıya ektiğinizde yaklaşık 3 hafta içerisinde büyümüş olacaktır. Bu bitkiyi çoğaltmak için Nisan ayı ideal zaman dilimidir. Bunun yanı sıra Ekim ayına kadar çoğaltma yapabilirsiniz.

Telgraf Çiçeğinin Özellikler ve Türleri

İç mekan bitkileri arasında özel bir yeri olan telgraf çiçeği mor, yeşil ve pembe gibi renklere sahip olabilir. Bu bitki yaprak dökmediği için sevilen bir iç mekan bitkisidir.

Aşırı gölge yerlerde ve toprağın nemli olmasını sevmezler. Sukulent gövdeli ve sulu bir bitkidir. Telgraf çiçeğinin özelliklerini yukarıda ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

Bazı türleri ise şu şekildedir;

  • Mor telgraf çiçeği: Mor telgraf çiçeği bakımı ve sulanması herhangi gibi bir farklılık göstermemektedir. Sadece yapraklarının rengi mordur. En çok bulunan telgraf çiçeklerinden biridir.
  • Yeşil telgraf çiçeği: Sıklıkla görebileceğiniz bir diğer telgraf çiçeği ise yeşil yapraklı olanlardır. Bakımı diğer telgraf çiçekleriyle aynıdır.
  • Pembe telgraf çiçeği: Bitkiler arasında en popüler olanlarından biridir. Pembe renkleriyle hayli sevimli dururlar. Genellikle yeşil ve pembe karışık renklerde bulunurlar.
5/5 - (1 kişi oy verdi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir