siklamen çiçeği

Siklamen Çiçeği Bakımı


Siklamen çiçeği bakımı, özellikleri ve siklamen bitkisine dair birçok husus merak konusudur. İç mekan, ev ve balkon dekorasyonunun vazgeçilmezi, bitki severlerin yoğun rağbet gösterdiği siklamenleri yakından tanımak; sağlıklı, göz alıcı ve canlı siklamen çiçeklerine sahip olmanın önemli bir koşuludur. Kılavuz niteliğinde hazırlanan içeriğimiz sayesinde siklamen bitkisinin özellikleri, bakımı, ekim ve çoğaltma prosesleri ve zararlı etkileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Siklamen (Cyclamen Persicum), yaprakları üzerinde uzanan uzun dallarda tatlı bir kokulu küçük çiçeklere sahip çiçekli bir bitkidir. Çok yıllık ve yumrulu bir bitki olan Siklamen, yaz mevsimi aylarında dinlenen ve her sonbahar döneminde hızla yeniden büyüyen; pembe, mor, beyaz ve kırmızı tonlarına sahip çiçekleri ile en popüler ev bitkileri arasında yer alır. Çok fazla bakım gerektirmeyen bitkiden sağlıklı çiçekler elde edebilmek için sizlerle paylaştığımız yönergeleri takip etmeniz, çiçeğin doğru bakımı adına en doğru yaklaşım olacaktır.

Siklamen Çiçeği Özellikleri

Siklamen Çiçeği Özellikleri

Canlı yeşil yaprakları, farklı ve dikkat çekici renk tonları ile iç mekan, balkon ve bahçe tasarımlarının vazgeçilmezi olan Siklamen çiçeği; kendine özgü yaprak yapısı ve oldukça göz alıcı çiçekleri ile aşk çiçeği olarak da adlandırılır. Bir diğer adı “tavşankulağı çiçeği” olan Siklamen; pembe, beyaz, kırmızı ve mor gibi dinamik ve canlı renklere sahiptir. Çiçek severlerin çiçek envanterinde önemli bir yere sahip olan Siklamen bitkisi ve çiçeğinin genel özelliklerini bilmekte yarar var.

Yaygın isimSiklamen, tavşankulağı çiçeği, aşk çiçeği
Botanik isimCyclamen Persicum
Bitki türüCyclamen – çok yıllık
AilePrimulaceae
Boyutlar15 – 23 cm uzunluğunda ve genişliğindedir
IşıkKısmi ışık
Toprak tipi ve pHİyi drene edilmiş nemli toprak – asidik özellik gösteren toprak pH’ı
Çiçeklenme zamanıSonbahar ve kış
Çiçek RengiPembe, beyaz, mor, kırmızı
CoğrafyaAkdeniz
Toksisiteİnsanlar ve evcil hayvanlar için zehirleyici etkiler gösterebilir

Siklamen Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Siklamen Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Siklamen çiçeğinin açık havada yetiştirilmesi tercih edildiğinde iyi drene edilmiş toprağa gereksinim duyulur. Bitkinin doğrudan güneş ışığı alan bir alan yerine dolaylı ışık gören bir alana ekilmesi, en verimli sonuçlar almak adına idealdir. Genellikle ev bitkisi olarak yetiştirilen ve iç mekanların estetik – kozmetik yönden harika bir görünüm kazanmasına sahip olan Siklamenleri; ışık, sulama, toprak, gübreleme, sıcaklık ve nem olmak üzere ayrı ayrı incelemek, siklamen çiçeğinin optimum koşullarda bakımı adına en doğru yaklaşımdır.

Işık

Siklamenin aktif büyüme döneminde ve kış aylarında dolaylı ışık görmesine dikkat edin. Yaz aylarında, yani bitkinin dinlenme döneminde ise iyi hava değişimine sahip, karanlık ve serin bir bölgede tutmak en ideal tercih olacaktır.

Sulama

Siklamen çiçeğinin yaprakları gelişmeye başladığında, bitki aktif büyüme ve gelişme dönemine girmiş demektir. Bitkinin büyüme sürecinde, toprak yüzeyinden yaklaşık 3 cm derine kadar sulanması gerekir. Siklameni sularken bitkinin yapraklarına ve bitki gövdesinin kökle birleştiği kısma su gelmesinden kaçının. Zira, bitki yapraklarının ile gövdenin kökle birleştiği bölümün sulanması halinde bitkinizin çürümesine sebep olabilirsiniz.

Siklamen, dinlenme yani uyku döneminde yapraklarının genellikle çoğunu ve zaman zaman tamamını kaybeder. Siklamen dinlenme sürecindeyken sadece toprağın tamamen kurumasını engellemek için nadiren sulama yapılmalıdır.

Toprak

Siklamen bitkisinin sağlıklı bir gelişim süreci geçirerek verimli çiçekler verebilmesi için gereksinim duyacağı toprağın belirli özellikleri vardır. Toprak; organik yönden zengin, iyi drene edilmiş ve hafif asidik pH düzeyinde olmalıdır.

Gübreleme

Siklamen, uyku döneminde gübrelemeye ihtiyaç duymaz. Büyüme ve gelişme sürecinde ise yaprakların tam gelişim kaydettiği dönemde gübrelenmesi yeterlidir. Yaprakların tam gelişim kaydettiği dönemde birkaç haftada bir seyreltilmiş, yani azot oranı düşürülmüş gübreleme uygulamanız, optimum sonuçlar almanız adına doğru bir yaklaşım olacaktır.


Sıcaklık ve Nem

Siklamen, tabiatı gereği aşırı sıcaklık, rüzgar veya kuru hava sevmeyen bitkilerdendir. Gündüzleri 16 – 21, geceleri ise 4 – 10 derece, siklamenlerin en sevdiği sıcaklık değerleridir. Bilhassa kış aylarında yüksen nem, oldukça güzel sonuçlar verecektir. Kış aylarında düşük neme sahip bir bölgede yaşıyorsanız, nem düzeyini artırmak için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. 

Siklamen Çiçeği Çoğaltma – Ekim

Siklamen Çiçeği Çoğaltma, Ekim

Siklamen çiçeğinin ekim ve çoğaltılması süreci öncesinde budama işlemine ilişkin kısa bir açıklama yapmak, konu bütünlüğünün sağlanması açısından doğru olacaktır. Budama işlemi yapılırken sararmış ve ölü yaprakların hassas bir şekilde çıkarılması gerekir. Solan çiçeklerin başlarının koparılması ise çiçeklenme süresini uzatacağı için dikkatli olunmalıdır. Siklamen çiçeğini kök çelikleri ve tohumla çoğaltma olmak üzere iki farklı yöntemle çoğaltabilirsiniz.

Kök Çelikleri İle Çoğaltmak

Kök çelikleri ile siklamen çiçeği çoğaltmak oldukça zor bir işlemdir; zira, çelikler kolay bir biçimde köklenmez ve bu yöntemle köklense dahi verimli tohumlar üretmeyen melezler elde edilme ihtimali yüksektir. Siklamenleri çoğaltmada tercih edilebilecek en verimli yol; soğan benzeri yumrulu kökleri kesmek/bölmektir. Bu yöntem için takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 1. Bitki uyku dönemindeyken (yaz aylarında) saksısından çıkarın ve saplarını ayırın.
 2. Sağan benzeri yumruda çıkıntılar mevcutsa, bu çıkınları dikkatli bir şekilde ana kökten ayırın.
 3. Ayırdığınız parçalara iyi bir şekilde drene edilmiş bir toprağa dikin.
 4. Toprağı nemlendirin ve ardından kuru ve gölgeli bir alana koyun.
 5. Sonbaharda daha aydınlık bir alana taşıyın.

Bu şekilde elde ettiğiniz siklameni sağlıklı bir şekilde büyütebilmek için haftalık periyotlarda sulayın.

Tohumla Çoğaltma

Pek çok siklamen bitkisi, canlı tohum üretmeyen melezlerdir. Ancak, yine de tohumla çoğaltmak isterseniz takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

 1. Çiçekler solduktan sonra tohum kabuklarına bakın.
 2. Tohum kabuklarını kırarak tohumları elde edin.
 3. Tohumları, saksı toprağı ile doldurduğunuz küçük bir kaba ekin.
 4. Kabı hafifçe nemlendirin ve tohumlar filizlenene kadar karanlık ve serin bir ortamda bir – iki ay kadar bekletin.
 5. Filizlendikten sonra kısmen ışık alan bir yere taşıyın ve olgunlaşana kadar hafif nemli tutun.

Siklamen Çiçeği ile İlgili Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Siklamen Çiçeği ile İlgili Sık Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Siklamen çiçeği, bakımı ve kullanımı esnasında büyük zorluklar ve sorunlar yaşatan bir çiçek olmasa da zaman zaman çeşitli sorunlarla baş gösterebilmekte. Karşılaşılan sorunları erken tespit etmek ve sorunların çözümü adına zaman kaybetmeden aksiyon almak, sağlıklı ve güzel siklamenler yetiştirmenin ön koşuludur.

 • Mantar (Botrytis) Sorunu: Siklamenlerde karşılaşılan başlıca sorun, bulanık gri renge sahip Botrytis adı verilen mantarlardır. Botrytis mantarı, oldukça farklı nedenlerden dolayı oluşabilir; ancak, çoğu zaman aşırı ıslak topraktan kaynaklanır. Botrtyis mantarı, bitki yapraklarında kahverengi lekelere neden olur. Zaman zaman da yaprakları sarı renge çevirebilir. Hava sirkülasyonunu artırmak ve hava değişiminin sürekliliğini sağlamak, Botrytis mantar sorununun çözümünde oldukça etkili bir yöntemdir. Fakat mantardan yaprakların tamamı etkilenmişse ve her biri kötü durumdaysa, bitkinizi kurtarmak oldukça güçtür.

Botrytis mantarı dışında – nadiren rastlanan ve sebebi bilinmeyen sorunlar istisna olmak üzere – yaygın karşılaşılan herhangi bir sorun yoktur.

Siklamen Çiçeği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Siklamen Çiçeği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Sıklamen çiçeği hangi ortamı sever? Siklamen çiçeği nerede durmalı?

Kış aylarında hafif güneş gören alanlar, siklamen çiçeği için optimum ortamdır. Yaz aylarında karanlık bir ortamda bulunması gereken siklamenler; iyi drene edilmiş, organik açıdan zengin ve hafif asidik pH seviyesine sahip topraklarda yetiştirilmelidir. Ortam koşullarına karşı hassas bir bitki olan siklamen, yanlış ortamda büyütüldüğü takdirde sararma ve zamanla çürüme yaşar.

Siklamen çiçeği nasıl canlandırılır?

Yüksek sıcaklar ve dondurucu soğuklar, siklamen bitkisi için son derece zararlı hava koşullarıdır. Hava değişimine karşı da oldukça hassas olan siklamenler, çok sıcak ve soğuklarda sararmaya ve zamanla çürümeye başlar. Siklamenin sararmasına ve çürümesine neden olan diğer faktörler; çiçeğin aşırı sulanması ve deliksiz saksıya konmasıdır. Bitkinizin tüm yapraklarında çürüme varsa, siklamen çiçeğini tekrar canlandırmanız son derece güçtür. Ancak kısmi bir sararma söz konusuysa, içeriğimizde paylaştığımız bakım yönergesine dikkat ederek kısa zamanda canlanmasını sağlayabilirsiniz.

Siklamen çiçeği güneşi sever mi?

Siklamen çiçeği doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalı, özellikle kış aylarında dolaylı ışık almasına özen gösterilmelidir. Yaz aylarında ise bitki dinlenme/uyku dönemine gireceği için bu süreçte karanlık bir ortamda tutmak doğru olacaktır. Yaz aylarında karanlık ortamda tutulması, sonbahar ve kış sürecinde daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesi adına mühimdir.

5/5 - (2 kişi oy verdi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir