petunya çiçeği bakımı

Petunya Çiçeği Bakımı


Petunyalar aslında yaz aylarında çiçek açarlar ancak ilkbaharda da çiçek açmaya başlayabilirler ve sıcaklıklar düşene ve donlar gelene kadar sonbaharda çiçek açmaya devam edebilirler. Aşırı yaz sıcağı çiçeklenmeyi geçici olarak durdurabilir. Daha yaşlı petunya türlerinin çiçek açmalarını sağlamak için genellikle ölü çiçekleri toplaması gerekir.


Çoğu yeni türün ölü tomurcukları toplaması gerekmez, ancak bunu yapmak tomurcuk verimini en üst düzeye çıkarır. Petunyalar, büyüme mevsimi boyunca ilkbahar ve sonbahar da düzenli sulama ve besleme gerektirir. Bu onları aşırı hava koşullarından korumaya yardımcı olur. Örneğin, saksı bitkilerini korunaklı bir alana yerleştirebilirsiniz.

Bu çiçek Solanaceae familyasından bir bitkidir. İlkbahardan dondurucu soğuğa kadar çiçek açarlar. Bu çiçek Solanaceae familyasından bir bitkidir. İlkbahardan dondurucu soğuğa kadar çiçek açarlar. Birkaç petunya türü olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak bu çiçek türü dört türe ayrılabilir. Büyük çiçekli, çok çiçekli, küçük çiçekli ve yer örtücü olarak türleri bulunur.

Büyük çiçekli petunyalar büyük çiçekler halinde çiçek açar. Boyutları 5-7 inç ila inç arasında değişmektedir. Bazıları basamak olma özelliğine sahiptir, bu nedenle nereye asarsanız asın çok şık dururlar. Çok çiçekli petunyalar çok sayıda çiçek üretir, ancak bu çiçekler daha küçüktür. Bu kompakt çiçekler bir araya toplanır ve çiçek bahçenize inanılmaz bir renk katar.

Öte yandan, floret petunyalar adından da anlaşılacağı gibi küçük çiçeklerdir. Köşeleri doldurmak için yaygın olarak kullanılan çiçeklerden biridir. Çok küçüktür, bu nedenle diğer çiçeklerle karıştırılmaya çok uygundur. Yer kaplayan petunyalar ise genellikle boş duvarları süslemek için kullanılır ve isimlerini bu kullanımdan alır.

Petunya Nasıl Ekilir?

petunya çiçeği

Petunyalar, petunya filizlerinden ve tohumlarından yetiştirilebilir. Dilerseniz doğrudan çiçek ve bitki mağazalarından bitki satın alabilirsiniz. Petunyaları tohumdan yetiştiriyorsanız, tohumların çimlenmesinin yaklaşık 8 ila 10 hafta sürdüğünü bilmelisiniz. Tohumlar kabın üzerine iyice serpilmelidir.

Tohumlar çok küçük ve hantal olduğu için filiz dikmek daha kolaydır. Baharın gelmesiyle birlikte petunyaların yetişmesi için uygun ortamın bulunması gerekiyor. Çiçek tarhında büyürken bitkiler arasında 15-20 cm mesafe bırakın. Saksıda yetiştirecekseniz ortasına dikerek aynı saksıda 2-3 tane büyütebilirsiniz.

Petunyalar ve Işık

petunya çiçeği

Çoğu petunya türü tam güneşi tercih eder. Bu, çoğu insanın günde en az 6 saat doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, yaz sıcağında özellikle güçlü öğleden sonra güneşinden uzakta kısmi gölge serinleyebilir ve daha fazla çiçeklenmeyi teşvik edebilir.

Petunyaların Olması Gereken Ortam

petunya çiçeği

Petunyalar, iyi drenaja sahip hafif, verimli toprakları tercih eder. Drenajı iyi olduğu sürece çoğu toprak tipini tolere eder. Ayrıca hafif asitli toprakları tercih ediyor. Birçok yıllık çiçekli bitki gibi, petunyalar da çok uzun süre kuru kalmayı sevmezler. Çok fazla sulama, uzun saplara ve daha az çiçeğe neden olur.


Yağış yağmazsa genellikle haftada bir kez yatakları 2-5 cm derinliğe kadar suya batırmak yeterlidir. Bununla birlikte, bazı sprey tohumlar ve saksı bitkileri daha sık ve daha derin sulama gerektirebilir. Toprağın 5 cm’den fazla kurumasına izin vermeyin.

Petunyalar Sıcaklık ve Nem

Petunyalar için ideal sıcaklık gündüzleri 15-24°C, geceleri ise 13-18°C’dir. Ayrıca 4-5 °C’ye kadar sıcaklıkları tolere eder, ancak donma ve donma sıcaklıkları bitkiye zarar verir ve öldürür. Düşük ila orta nem bu çiçekler için en iyisidir.

Petunyalara Gübre Verimi

petunya çiçeği

Dikim yaparken petunyanıza dengeli bir gübre verin. Toprağa kompost eklemek de yardımcı olabilir. Daha sonra Temmuz ayından itibaren bitkiler sonbaharda çürümeye başlayana kadar her 2-3 haftada bir sıvı çiçekli bitki gübresi uygulayın. Bazı üreyen türler haftalık gübreleme gerektirebilir. Bu nedenle, bitki bakım talimatlarınızı takip edin.

Petunya Nasıl Budanır?

Genç petunyaları dikerken sapları kesmek dallanmayı artırabilir ve bitkiyi daha güçlü yapabilir. Ne kadar kesileceği bitkiye bağlıdır. Küçük bodur fideleri 2-3 cm’den fazla olmayacak şekilde budayın. Uzun fideler için gövde ikiye kesilebilir.

Petunyalar İçin Yaygın ve Zararlı Bitki Hastalıkları

petunya çiçeği

Petunya bitkileri, yaprak bitleri, pire böcekleri, salyangozlar ve salyangozlar gibi gövdeler ve yapraklarla beslenen çeşitli haşereler tarafından saldırıya uğrayabilir. Genel olarak, bu zararlılar, suyu hortumlayarak bitkiden uzaklaştırılabilir.

Bununla birlikte, istila şiddetliyse ve çiçeklenmeyi etkiliyorsa, böcek ilaçları kullanılabilir. Petunyalar, özellikle nemli iklimlerde büyüdüklerinde botrytis gibi mantar hastalıklarına karşı hassastır. Petunyalar sık ​​sık çiçek açar ve bakımı kolaydır, ancak zaman zaman kontrol edilmesi gereken bazı sorunlar vardır.

Petunyaların Solmasının Sebebi Nedir?

Petunya çiçeklerinin ve yapraklarının solmasının birçok nedeni vardır, ancak çoğu zaman çok az veya çok fazla sudan kaynaklanır. Toprağı kontrol edin ve nemli değilse petunyayı sulayın. Sulamalar nemliyse ara verin.

Petunya Çiçeklerinin Bakımı Kolay mıdır?

Petunyaların bakımı gerçekten çok kolay! Düzenli olarak bol güneş ışığı ve su sağlayın. Petunyaların genellikle uzun, ince gövdeleri vardır, ancak ölü çiçeklerin düzenli olarak çıkarılması bu sorunu kolayca çözebilir. Bu işe yaramazsa, gövdeleri 5-8 cm uzunluğunda budayın, böylece yeniden büyüdükçe daha da uzamazlar.

Petunyalar Evde Yetiştirilebilir mi?

Petunyalar genellikle bol güneşe ve suya ihtiyaç duydukları için açık havada yetiştirilirler ancak aynı koşullar altında iç mekanlarda da yetiştirilebilirler. Güneş alan bir yere koyun ve sulamayı unutmayın. Yıllık olarak, açık havada olduğundan daha uzun yaşayabilir.

En iyi çiçek rengi için, güneş ışığını eşitlemek için birkaç günde bir döndürün. Çoğu iklimde, petunyalar yıllık olarak bir mevsim yaşarlar. Bununla birlikte, bazı daha sıcak iklimlerde, petunyalar birkaç mevsim yaşayabilir.

5/5 - (2 kişi oy verdi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir