lotus cicegi 1

Lotus Çiçeği Anlamı Nedir? Lotus Çiçeği Hikayesi


Lotus çiçeği, birçok kültürde mucizevi bir bitki olarak adlandırılmaktadır. Tarihini ve farklı renklerdeki anlamını öğrendiğinizde hayran kalacağınız bu harika bitki, Nelumbonaceae ailesindendir. Bu familyanın en çok bilinen çiçeği olan lotus, bir su bitkisidir. On iki yapraktan oluşan ve üzerinde asla kir barındırmayan bu muazzam çiçek, sıklıkla nilüfer çiçeği ile karıştırılmaktadır. Buna karşın nilüfer ve lotus birbirinden iki ayrı çiçektir.


Kimi kültürlerde sonsuz yaşamın kimi kültürlerde ise son yaşamın simgesi olan lotus çiçeğinin, on üç yaprağa sahip olduğunda şanssızlık getirdiğine inanılır. Lotus çiçeği, yağmur yağdığında, bu suları kirli kısımlarını temizlemek için kullanabiliyor. Bu nedenle ruhun saflığını ve temizliğini de temsil ettiği düşünülmektedir. Aynı zamanda birçok kültürde aydınlanmayı da lotus çiçekleri sembolize etmektedir.

Peki, birçok farklı rengi olan bu eşsiz güzelliğin anlamını biliyor musunuz? Bu bitkinin kültürden kültüre değişen anlamları sizi şaşırtabilir. Yazımızda tüm bu anlamları, lotus çiçeğinin hikâyesini ve özelliklerini bulabilirsiniz.

Lotus Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Lotus Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Lotus çiçeği birçok kültürde ruhun saflığını temsil eder ve ruhsal temizlik anlamına gelir. Bu çiçek; hayatında hatalara yer vermeyen ve kötülüklerden arınmış olan temiz kişiliği yansıtır. Bunun yanı birçok farklı kültürde sonsuz yaşamın ya da son yaşamın simgesi olarak görülmektedir. Zaman zaman Hint lotusu olarak da bilinen bu bitki, manevi değeri nedeniyle ilgiyle karşılanır. Özellikle Budizm inancının yaygın olduğu yerlerde bu bitkiye özel anlamlar verilmiştir. Bu sebeple Hindistan, Nepal, Tibet, Vietnam, Japonya, Çin, Tayland, Tayvan gibi bölgelerde bu bitkinin her yere resmedildiğini ve kutsal bir nesne olduğunu görebilirsiniz.

Lotus Çiçeğinin Renklerinin Anlamı Nedir?

Lotus Çiçeğinin Renklerinin Anlamı Nedir?

Birçok kültürde yüksek maneviyat taşıyan bu çiçeğin farklı renkleri vardır. Her bir renk için farklı anlamlar yüklenmiştir. Bu anlamlar, ülkeye ve bölgeye göre zaman zaman değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte en yaygın anlamları şu şekildedir;

 • Kırmızı lotus çiçeği, aşkı ve aşk ile bağlantılı duyguları temsil etmektedir. Bunun yanı sıra bu renk merhamet, şefkat ve tutku gibi duygularla da bağdaştırılır.
 • Mor lotus çiçeği, Budizm inancında en fazla önemi taşıyan renktir. Mor lotus, asiliği ve maneviyatı simgeler. Bu renk takı ve dövmelerde de sıklıkla kullanılır.
 • Pembe lotus çiçeği ise aydınlanmayı sembolize eder. Bu sebeple Budizm inancında önemli yeri olan renklerden bir diğeri pembedir.
 • Lotus çiçeğinin en önemli özelliklerinden biri daima temiz ve saf kalmasıdır. Bu sebeple beyaz lotus saflık ve mükemmellik duygularının ön plana çıktığı renktir.
 • Mavi lotus çiçeği yeniden doğuşu simgeler. Eski Mısır medeniyetinde de sıklıkla kullanılan mavi lotus çiçeği, yeniden doğuş ve bereket gibi anlamlar taşır.
 • Sarı lotus çiçeği ise herhangi bir nedene ya da sonuca bağlı olmaksızın elde edilen sevinci temsil eder.

Lotus Çiçeğinin Hikâyesi

Lotus Çiçeğinin Hikâyesi

Lotus çiçeği; Hint lotusu, Çin su zambağı gibi isimlerle de bilinmektedir. Lotusun mitolojideki hikâyesi de en ez kendisi kadar ilgi çekicidir. Mitolojide yeniden doğuş ve varoluşu simgeleyen bu çiçek, Hint krallarından birinin oğlu olan Siddhartha’nın, Tanrı Vishnu’nun avatarı olarak dünyaya geldiğinin habercisi olarak görülmüştür.

Siddhartha doğduğu anda yürümeye başlar ve ayağını bastığı her yerde lotus çiçekleri açar. Bu durum Siddhartha’nın büyüdükçe taşıyacağı gücü ve bilgeliği temsil etmektedir. Siddhartha ileri de Buddha olarak bilinecektir.

Tanrı Vishnu, Budizm ve Hinduizm geleneklerinin çatıştığı bir dönemde dünyaya gelmiştir. Lotus çiçeğinin dama temiz kalması gibi insanların da temiz kalması gerektiğine inanan bu Tanrı; yoga ve meditasyon yöntemini geliştirerek insanlığı kurtarır. Hindu inanışına göre, insan ruhlarının lotus çiçeklerinin içinde yaşadığını inanılır. Bu anlamda lotus; ruhun arınmışlığını ve saflığını ifade eder.

Lotus Çiçeğinin Özellikleri

Lotus Çiçeğinin Özellikleri

Lotus çiçeği içerdiği derin manevi anlamlar nedeniyle dünyanın farklı noktalarındaki insanların dikkatini çekmiştir. Aynı zamanda birçok insan evlerinde ve bahçelerinde kısıtlı imkânlarla bu bitkiyi yetiştirmeye çalışmaktadır. Lotus çiçeğinin insanlara ifade ettiği derin manevi anlamların yanı sıra birçok farklı özelliği vardır. Bu özellikler şu şekildedir;

 • Genellikle on iki yapraklıdır. On üç yaprağa sahip olan lotusun uğursuzluk getirdiğine inanılır.
 • Altı renge sahiptir ve her renk farklı, derin bir anlam taşır.
 • Eski zamanlarda birçok ülke açısından manevi değeri yüksek bir çiçektir. Budizm ve Hinduizm inanışlarının yaygın olduğu ülkelerde bu değeri hala korumaktadır.
 • Gece olduğunda yapraklarını kapayarak suyun içine bayarlar. Gün doğduğunda ise tekrar gün yüzüne çıkarak çiçek açarlar.
 • Kirlenen yapraklarını yağmur damlaları ile temizlerler. Bu çiçekleri kirli ya da tozlu görmek neredeyse mümkün değildir.
 • Çamurlu, kirli sularda ve bataklıklarda yaşarlar.
 • Bir su bitkisi olması nedeniyle evlerde yetiştirmek çok zordur.

Lotus Çiçeği Neleri Temsil Eder?

Lotus Çiçeği Neleri Temsil Eder?

Lotus çiçeği, genel olarak ruhsal aydınlanmayı temsil eder. Bataklıkta büyümesine karşın muhteşem çiçekler açar. Bu durum, insanın maddi dünyada birçok zorluk çekebileceğini ve bu zorluklar sayesinde ruhsal aydınlanma ve bilgeliğe ulaşabileceğini ifade eder.


Bu bitki, çevresindeki çamurlu sulardan sıyırılarak çiçek açar. Bu durumdan hareketle insanlar kendi ruhunu kirletebilecek olan şeylerden uzak durmalı bunun yerine iyiliğe ve şefkate odaklanmalıdır.

Lotus çiçeği aynı zamanda yeniden doğumu sembolize eder. Bu çiçek geceleri kapanırken, gündüzleri yeniden ortaya çıkar. Bu durum Hindu ve Budizm toplumlarında yeniden doğuşun temsiliyeti olarak görülmüştür. Bunun yanı sıra bulanık sularda saf ve lekesiz kalabilmesi; insanın da saf ve temiz kalabilmesini temsil etmektedir.

Lotus çiçeğinde her taç yaprak yavaşça açar. Bunun da ruhsal aydınlanmaya kademeli ve yavaşça ulaşılacağını temsil ettiğine inanılır. Lotus çiçeğinin temsiliyeti, kültürden kültüre farklılık gösterebilmektedir.

Lotus Çiçeği Sembolü Nerelerde Kullanılır?

Lotus çiçeğinin sembolünü, günümüz dünyasında hemen hemen her yerde görebilirsiniz. Yüzük, kolye, küpe gibi takılarda sıklıkla kullanılan sembollerden biridir. Bunun yanı sıra yalnızca bir tılsım olarak da saklanmaktadır.

Takıların yanı sıra Budist tapınaklarda da bu çiçeğin sembolize edildiği birçok nokta görebilirsiniz. Tapınakların sembolleri genellikle lotus ile ifade edilir. Aynı zamanda meditasyon ve yoga merkezlerinde de bu sembol yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sonuç olarak bu güzel ve eşsiz çiçek; evrensel ve güçlü anlamlarıyla dünyanın her yerinde bir şekilde kullanılır hale gelmiştir.

Lotus Çiçeği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Lotus Çiçeği Anlamı Nedir?

Lotus çiçeği, Budizm ve Hinduizm geleneklerinde yeniden doğuş, diriliş, arınma gibi anlamlar taşır. Bunun yanı sıra dünyanın birçok yerine aşkı da sembolize eder.

Mor Lotus Çiçeği Ne Anlama Gelir?

Asiliği ve maneviyatı temsil eden mor lotus çiçeği, Budizm inancında Buda’nın kendi kendini uyandırma yolu olarak bilinen sekiz katlı yolu temsil eder. Mor lotusun, mistik ve ruhsal anlamlar taşıdığına inanılır.

Lotus Çiçeği Kimi Temsil Eder?

Lotus çiçeğinin Hinduizm inancında Tanrı Vishnu’yu ve onun avatarı olan Siddhartha Gotama Buda’yı temsil ettiğine inanılır.

Lotus Çiçeği Neden Bataklıkta Açar?

Lotus çiçeğinin bataklıkta açma nedeni; bitkinin çamurlu ve sulak alanlardan beslenmesidir. Bataklıklarda lotus çiçeği daha fazla mineral ve vitamin alabilmektedir. Bu sebeple bataklık alanlarda bu bitkilerle yaygın biçimde karşılaşabilirsiniz.

5/5 - (1 kişi oy verdi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir