guzmanya çiçeği bakımı

Guzmanya Çiçeği Bakımı


İçeriğimizde iç mekan bitkilerinin en popüler olanlarından guzmanya çiçeğine, guzmanya çiçeğinin bakımıyla alakalı önemli noktalarına değineceğiz. Evinize neşe getirecek sarının ve kırmızının onlarca farklı tonunu içeren bu benzersiz çiçeği yetiştirmek için gerekli ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin. 


Guzmanya Çiçeği Özellikleri

Florida, Brezilya ve özellikle Kosta Rika ve Kolombiya gibi iklimlerde doğal olarak büyüyen guzmanya çiçeğine ev ortamında da kolaylıkla bakılabilmektedir. Guzmanya çiçeği bakımı için ipuçlarını takip ederek çiçeğinizi sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz. 

Guzmanya çiçeği sorunlarından biri ile karşılaştığınızda sorunu tanımlayabilmek ve önleyebilmek için çeşitli tavsiyelere göz atabilirsiniz. Bu çiçek en az oda sıcaklığı 13 decere ve daha yüksek dereceleri tolere edebilir.

Nemli ortamları seven bu tropikal bitki İspanyol doğa bilimci Anastatsio Guzman’dan adını almıştır. Guzman, 1807’de Ekvator’a yaptığı bir keşif gezisi sırasında hayatını kaybetmiştir. 

Guzmanya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

guzmanya çiçeği bakımı

Guzmanya çiçeği evin en iyi ışık alan bölgesine yerleştirilmelidir. Sağlıklı gelişimi için ışığın parlak ancak dolaylı olması önemlidir. Bitkinin kökleri ıslak kaldığında kökler çürüme eğiliminde olduğundan guzmanya çiçeğinin bir sonraki sulaması yapılmadan önce toprağın yeterli kuruluğa ulaştığından emin olunmalıdır. Nemi sevdiklerinden özellikle yaz aylarında ortamda bir kap içerisinde su bulundurulmalıdır. Kış aylarında ise guzmanya çiçeği sulama periyotlarının arası daha uzun tutulabilir. 

Çok fazla çaba gerektirmese de guzmanya bakımı dikkat isteyen bir yetiştiricilik deneyimidir. Guzmanya bakımında dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Işık

Parlak gün ışığını seven guzmanya, doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Bu çiçek gün boyu dolaylı gün ışığı alabileceği ortamları sever. Karanlık yerlerde bakıldıklarında köklerde çürüme ve toprakta küf oluşumu gözlenebilir. Işık miktarı ve sıcaklık guzmanya çiçeği için önemli kriterlerden bazılarıdır. 

Sıcaklık

Tropik bölgelere özgü bir çiçek olduğundan guzmanya 13 derece ve üzerinde sıcaklıklara sahip ortamları sever. 20 ila 25 dereceler en ideal sıcaklıklarıdır. Nemi sevdiklerinden özellikle kış ayına gelindiğinde soğuk ortamlarda bulundurulmaları önerilmez. İhtiyaç duyduğu nemi sağlamak için evin mutfak veya banyo gibi daha nemli odalarında konumlandırılabilirler.  

Nem

Doğal ortamı nemli olduğundan en iyi ve sağlıklı büyüme için doğada bulunduğu ortamı oluşturmaya çalışmak önemlidir. Guzmanya çiçeğinin nemini karşılayabilmek için haftada bir oda sıcaklığında su doldurulmuş sprey şişesi yardımıyla yapraklarına su püskürtülebilir.

Guzmanya Çiçeği Sulama

Kuraklığa dayanıklı bitkilerdir. Aşırı sulandığında hızlı bir şekilde çürüyen zayıf köklere sahiptirler. Bu nedenle sulamalar arasında toprağın kurumasına izin vermek çok önemlidir. Yetersiz sulama aşırı sulamadan çoğunlukla daha iyidir. Suyunuz sertse dinlendirilmiş su kullanılması tavsiye edilir. Yapraklardaki güçsüzlük belirtisi ise sulamanın yetersiz olduğuna işaret olabilir. 

Toprak ve Gübre

Kökleri desteklemek için her ikisinin de uygun şekilde tercih edilmesi gerekir. Guzmanya çiçeği iyi drene edilmiş herhangi bir toprakta yetiştirilebilir. Gübre yapraklara veya çiçeklerin üstünden ortamın yüzeyine püskürtecek şekilde uygulanabilir. Gübre seyreltilmeden direkt olarak uygulanmamalıdır. Yalnızca ilkbahar ve yaz aylarında olmak üzere yılda bir veya iki defa gübreleme önerilir. Daha fazlası tuzlanmaya ve yanmalara neden olabilir. 

Guzmanya Çiçeği Budama

Bitkinin uçlarında kahverengileşme veya zarar görme belirtisi varsa temiz bir budama aletiyle bu bölümler kesilebilir. Bitkinin düzenli görünmesini sağlamak için bile olsa yaprağın tamamen solmasını bekledikten sonra kesilmesi daha makul olacaktır. 


Guzmanya Çiçeği Saksısı Nasıl Olmalıdır?

guzmanya çiçeği bakımı

Başlangıçta guzmanya çiçeğinin büyük bir saksıya ihtiyacı yoktur. Bitki büyüdükçe üst kısmı ağırlaşabileceğinden saksının bitkiyi dik tutabilecek kadar büyük ve tepenin ağırlığından dolayı devrilmeyecek kadar dayanıklı olduğundan emin olmalısınız. Toprağın üzerine bir taş koyarak saksıyı sabitleyebilirsiniz. Bitkiyi drenaj delikleri olan herhangi bir dekoratif saksıya yerleştirmek mümkündür. 

Guzmanya çiçeğinin saksısını değiştirmek gerektiğinde ana bitkiden ayrılmadan yaklaşık 24 saat önce çiçeği sulamak önemlidir. Dikkatli bir şekilde ana saksıdan ayrılan bitki iyi drene edilmiş yeni saksısına yerleştirilir ve drenaj deliklerinden su aktığı görülene kadar sulanmalıdır. 

Guzmanya Bitkisi Çiçeklenme Süreci

Olgun bir guzmanya bitkisi yeşil yapraklar ve yapraklardan daha kısa çiçek sapı ile büyük kırmızı ve pembe ayraçlardan oluşan bir yatakta çeşitli renkleri ile bizleri karşılıyor. Uygun bakımı sağlandığında yaklaşık dört ay kadar çiçeklenmeye devam edebilen bu bitkinin bir yıla kadar çiçeklenmesi uzatılabilir.

 Çiçeğin sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi için çiçek uçlarının sulama sırasında ıslanmasına izin verilmemelidir. Guzmanya yalnızca bir kez çiçek açar ancak çiçek açma sonunda yavruladığından guzmanya bitkisini çoğaltabilirsiniz. 

Guzmanya Çiçeğinde Görülebilen Sorunlar

Kapalı alanlarda yetiştirilen guzmanya çiçeğinde en sık karşılaşılan sorunların başında aşırı sulama ve toprağı ıslak tutma gibi nedenlerle görülen çürüme geliyor. Bunu önlemek için saksının drenaj deliklerinin açık olduğundan emin olmalı ve toprak karışımının iyi drene edilmiş olmasına özen gösterilmelidir. 

Guzmanya bitkisinde örümcek akarları nedeniyle yapraklarda kitleler halinde küçük ve yuvarlak görünümlü oluşumlar görülebilir. Bitki sağlığı için yaprakları nemli bir bezle silebilirsiniz. Sorun daha büyükse haşere ilacı kullanmak gerekebilir. Aksi takdirde ortamdaki bir diğer bitki de zarar görebilir. 

Sararmış yapraklar genellikle çok az ışık almaktan kaynaklanır. Yetersiz ışık kaynağı aşırı sulamaya davetiye çıkarır. Bu tür durumlarda kök çürümesini önlemek için sulama sıklığını azaltmak gerekebilir. Başaralı bir yetiştirme için ortamı nemli tutmak da önemlidir.

Guzmanya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Guzmanya yavru yapraklar aracılığıyla çoğaltılır. Bitki çiçek açtıktan ve öldükten sonra tüm enerjisini yeni yapraklar üretmeye adar ve bitki adeta yavrulamaya başlar. Belirli bir süre uzaması beklendikten sonra bu yavrular başka bir saksıya ekilerek çoğaltılabilir.

Guzmanya çiçeği nereyi sever?

Guzmanya çiçeği her şeyden önce tropik bir bitki olduğundan yüksek nemi sever. Bu nedenle ortamında ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak önemlidir. Yerleştirileceği ortamın bol gün ışığı aldığından emin olmalı ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Guzmanya çiçeği bulunduğu ortamın 13 derecenin üzerinde olduğu sıcaklıktan hoşlanırlar. 

Guzmanya çiçeği tekrar çiçek açar mı?

Guzmanya çiçeği yalnızca bir kez ve genellikle yaz aylarında çiçek açan bir bitkidir. Saksı çiçekleri arasında yer alan guzmanyanın tekrar çiçek açması söz konusu değildir. Guzmanya çiçek açtıktan ve öldükten sonra yavrulayacağından yavruyu saksı değişimi yaparak büyütebilir ve yeniden çiçek açmasını sağlayabilirsiniz.  

Guzmanya çiçeği ne kadar yaşar?

Çiçeklenen guzmanya bitkisi oldukça uzun bir süre çiçeklenmeyi sürdürebilir. Açan çiçeğin birkaç aydan bir yıla kadar yaşadığı söylenebilir. Guzmanya çiçeğinin sabır gerektirdiğini unutmamak gerekir. Bitki yavru ürettiği için bir sonraki ekim sonrasında yeniden çiçeklenme süreci başlayacaktır. 

Guzmanya çiçeği kaç günde bir sulanır?

Nemi seven ve besinlerinin büyük çoğunluğunu yağış ve havadaki nemden karşılayan guzmanya için doğal yağmur suyunu taklit edebilmek adına günlük olarak hafif buğulama yapılabilir. Aslına bakılırsa kuraklığa karşı oldukça dayanıklı bir bitkidir. 

5/5 - (1 kişi oy verdi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir