cam güzeli

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı


Anavatanı Hindistan ve tropikal Afrika olan camgüzeli çiçeği hoş bir iç mekân bitkisidir. Mevsimlik çiçekler grubunda bulunan camgüzelinin gövdesi etli, kalın ve boğumludur. Bu sebeple kırılgan bir yapısı yanında yeşil veya kırmızı yeşil tonlarında çiçekleri bulunmaktadır. Evde bakımı oldukça kolay olan bu bitkinin çiçekleri sürgün ucunda yer alan salkımlar şeklindedir.


Beyaz, sarı, mor, mavi renklerde çiçekleri de olabilen camgüzeli aşırı ve doğrudan güneş almayan ancak aydınlık ortamlarda yaşamayı sever. Oda sıcaklığı ve organik madde bakımından zengin nemli topraklar camgüzelinin hayatını sürdürebilmesi için idealdir. Boyutları 30 cm ile 200 cm arasında değişebilen camgüzeli evinize ya da bulunduğunuz ortama estetik açıdan zarafet ve güzellik katar.

Cam Güzeli Çiçeği Nedir?

Cam Güzeli Çiçeği Nedir?

Camgüzeli evde çiçek bakımı ile ilgilenen kişiler için bakımı kolay ve farklı renklerde çiçekler açabilen bir bitkidir. Soğuk havaları pek sevmediği için bulunduğu ortama göre sıcak ve dengeli olması önem arz etmektedir. Çok fazla su ihtiyacı oluşmayan bu çiçeğe toprağın kuruluk durumuna göre su verilmesi yeterli olacaktır.

Bakımı iyi yapılan ve yerini sevmiş olan bir camgüzeli sürekli büyümeye devam edebilir. Bu sebeple camgüzeli çiçeğinin sabırsızlık manasını taşıdığı bilinir. Bu bakımdan eğer bir kişiye camgüzeli hediye edilirse o kişiyi görmek için sabırsızlanıldığı anlamına da gelir.

Cam Güzeli Çiçeği Özellikleri ve Çeşitleri

Cam Güzeli Çiçeği Özellikleri ve Çeşitleri

Kına çiçeği olarak da bilinen camgüzelinin özellikleri arasında çiçek renkleri ön plana çıkar. Farklı renklerde çiçekler açan bu bitkinin türleri değişkenlik gösterir. Bu kapsamda pembe, kırmızı, somon, beyaz, mor ve turuncu çiçekli camgüzelleri en bilinen türler arasında yer alır. Uygun sıcaklık ve ışık koşullarının sağlandığı odalarda, balkonlarda veya bahçelerde yetiştirilir.

Genellikle iklime bağlı olarak, ilkbahar, yaz ve son bahar dönemlerinde çiçek açar. Kapalı ve uygun sıcaklığın bulunduğu mekânlarda çiçeklerini kış aylarında da koruyabilir. Görsel açıdan beğeni toplayan çiçeklerini sergileyip gün ışığından da faydalanmak istediği için cam önlerinde durabilir. Bu durum, camgüzelinin adı ile yaşam tarzının örtüşmesinde de etkili olmuştur.

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı

Camgüzeli çiçeği yetiştirirken öncelikle dikkat edilmesi gereken hususlar dengeli sıcaklık ve sulama sağlanmasıdır. Menşei olarak da Hindistan gibi tropikal bölgelerden geliyor olması ortam sıcaklığı konusuna ayrıca önem verilmesi gerektiğini gösterir.

Bunun yanında aydınlık bir alan da sıcaklık kadar cam çiçeği üzerinde etkili bir husustur. Sulama işlemi için ise mevsimsel koşullar göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin ilkbahardan itibaren 2-3 günde bir su verilebilecekken Eylül sonrası havaların daha serin olduğu dönemde sulama 4-5 günde bir olarak yapılabilir.


Bu durum hava sıcaklıklarının düşmesinin bitkinin su ihtiyacını azaltmasından kaynaklanmaktadır. Gübreleme noktasında hem dallarının güçlenmesi hem de çiçek açmasını teşvik için gelişim dönemi içerisinde sıvı besin takviyesi yapılabilir.

Cam Güzeli Çiçeği Tohumu ve Çoğaltılması

cam guzeli bakimi

Camgüzeli çiçek tohumları Nisan ayı sonu veya mayıs ayı başlangıcı itibariyle hava ısınmaya başladığında toprakla buluşturulabilir. Ekim işleminde tohumların toprağın çok fazla altına yerleştirilmesi filizlenmeyi zorlaştırabileceği unutulmamalıdır. Toprakla buluşturulan tohumların çimlenmesi Ekimden 10-15 gün sonra başlar.

Eğer havalar tohum çimlenmesi için yeterli sıcaklıkta değilse söz konusu işlemler ev içerisinde yapılmalıdır ve sıcaklık uygun koşullarda olmalıdır. Yeni camgüzeli yetiştirme için çelikten çoğaltma da mümkündür. Çiçeğin uygun bir dalı ana gövdeden alınıp nemli bir toprağa yerleştirildiğinde köklenme başlar.

Bunun için Eylül ayı tercih edilmesinde fayda vardır. Diğer çoğaltma ise kökten ayırma yöntemidir. Bu yöntemde yetişkin haldeki çiçek saksı değişimi yapılırken kökünden ayrılır ve farklı bir yere dikim sağlanır.

Cam Güzeli Nerelerde Yetişir?

İklim ve ortam koşulları sağlandığında kolaylıkla filizlenip büyüyebilen camgüzeli çiçeği için evler, balkonlar ve bahçeler uygun ortamlardır. Ancak sıcaklığın ve aydınlık ortamın yeteri ölçüde sağlanamadığında bitkinizde çiçek dökümü başta olmak üzere yaprak dökümü ve solma hali yaşanabilir. Budama işlemi bitkinin ihtiyaç durumuna göre farklı zamanlarda gerçekleştirilebilir.

Solan çiçeklerin koparılması da bitkinin gücünü toplamasına ve yeni çiçeklerin açmasına zemin hazırlar. Evler de cam önlerinde bakılan bu çiçekler yazın sıcak dönemlerde açık balkonlara ya da bahçelere alınabilir. Saksıların büyüklüğü, besin takviyesi, bitkinin türü, sulama aralıklarına ve sıcaklığa dikkat edilmesi camgüzelinin ömrünü etkileyebileceği gibi daha güçlü ve uzun dalları olmasına da yardımcı olur.

Cam Güzeli Çiçeği Hediye

Camgüzeli çiçeği de diğer birçok bitki gibi hediye olarak verilebilir. Dolgun, yeşil tonlarında yaprakları ve farklı renklere sahip çiçekleri ile dikkat çekici yapıda bir çiçektir. Hediye için gerek kendi yönteminizi kullanarak yetiştirdiğiniz gerek satın aldığınız bir camgüzeli çiçeği tercih edilebilir. Diğer taraftan çeşitli online kanallar kullanılarak farklı görünüm ve tasarımlara sahip bir cam güzeli sipariş edilebilir.

Siparişinizi siz kendiniz hediye olarak sunabileceğiniz gibi firma yetkilileri tarafından da teslim edilebilir. Vereceğiniz her sipariş özenle hazırlanarak itina ile teslim edilecek adrese ulaştırılır ve teslim edilir. Zarifcicek.com üzerinden birçok farklı bitkinin yanı sıra camgüzeli çiçeği de incelenip bakım bilgilerine ulaşılabilir.

Hediye olarak verilmesi noktasında çiçeğin taşıyacağı anlam ve karşı tarafta uyandıracağı duygular önemlidir. Bu sebeple çiçeğinizin hem zarif bir duruşa sahip olmasında hem de ince bir anlam taşımasında fayda bulunur.

4.5/5 - (2 kişi oy verdi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir