barış çiçeği

Barış Çiçeği Bakımı (Yelken Çiçeği), Çoğaltma ve Sulama


Barış çiçeği; evinize huzur, mutluluk ve renk taşıyacak olan harika bir bitkidir. Halk arasında yelken çiçeği olarak da bilinen bu bitkinin narin bir gövdesi vardır. Barış çiçeği bakımı ise oldukça kolaydır. Bakımın ne kadar kolay olduğunu öğrendiğinizde evinize hemen bir barış çiçeği almak isteyebilirsiniz.


Barış çiçeğinin saksı değişiminden, toprak seçimine, sulanmasından güneş ışığı ihtiyacına kadar bilmeniz gereken her şeyi yazımızda ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

Barış Çiçeği Nedir?

barış çiçeği bakımı

Türkiye’de adı zaman zaman barış zambağı ve yelken çiçeği olarak anılan bu bitkinin bilim adı ise Spathiphyllum ismiyle bilinir. Yeşil, geniş, parlak ve uzun yaprakları ve dik gövdesinin uçlarında kendini gösteren beyaz çiçekleriyle hemen tanıyabileceğiniz bir bitkidir. Barış çiçeğinin bakımıyla ilgili bazı püf noktalara dikkat ettiğiniz takdirde, çok güzel çiçeklere kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Doğru ve iyi bir bakım yapıldığında ilkbahar ve sonbahar aylarında yılda iki kez çiçek açar. Neredeyse bir orkide kadar narin gözüken bu bitki, birçok koşula adapte olabilir. Bunun yanı sıra aynı zamanda havayı temizleme özelliği bulunan bitkiler arasında yer alır. NASA tarafından yürütülen çalışmalara göre barış çiçeği, havadaki zararlı kimyasal gazları yok eden bitkiler arasında yer almaktadır.

Barış Çiçeğinin Özellikleri ve Türleri

yelken çiçeği
Barış (Yelken) Çiçeği

Çok güzel bir görünüme sahip olması ve bakımının kolay olması nedeniyle barış çiçeği, birçok evde kendisine yer bulmuştur. Bu bitki, huzuru ve saflığı simgeler. Bulunduğu ortama kolayca adapte olabilmesi nedeniyle de tercih edilen bu bitkinin gövdesi yavaş bir şekilde uzar.

İç mekânlarda havanın daha temiz olmasına katkı sunan barış çiçeği, bulunduğu ortama renk ve hayat katar. İyi bakıldığında senede 2 kez çiçek açan bu bitki, evlerin enerjisini yükseltir. Uzun ve geniş yaprakları doğrudan topraktan çıkan bu bitki, dikkat çekici bir görünüme sahiptir.

Barış çiçeğinin doğal ortamında birçok farklı alt türü vardır. ‌Spathiphyllum ‌Floribundum, ‌Spathiphyllum ‌‌Wallisii, ‌Spathiphyllum ‌Blandum, ‌Spathiphyllum Mauna ‌Loa bu türler arasında en çok bilinen ve görünümleriyle öne çıkan seçeneklerdir.

Barış Çiçeği Bakımı, Yelken Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılı?

barış çiçeği bakımı

Bu bitki çiçek bakımı açısından kolay olsa da bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Hemen hemen her bitkide dikkat etmeniz gereken bazı noktalar barış çiçeği için de geçerlidir. Eğer bazı detaylara dikkat ederek bakım yaparsanız, kısa zamanda çok güzel bir barış bitkisi sahip olabilirsiniz.

Barış çiçeği bakımı açısından dikkat etmeniz gereken detaylara aşağıda yer verdik. Bu öneri ve talimatlara uyarak, çok güzel ve zarif barış çiçeklerine sahip olabilirsiniz.

Barış Çiçeği Toprak Seçimi Nasıl Olmalı?

barış çiçeği bakımı

Barış bitkisi, mineral bakımından zengin olan topraklarda çok daha verimli bir şekilde gelişir ve büyür. Bu nedenle toprak seçimi yaparken, bu özellikleri barındıran ürünlere yönelmek gerekir. Yapı marketlerden, çiçekçilerden ve seralardan torf ve lif bakımından zengin içeriğe sahip toprakları temin edebilirsiniz.

Barış Çiçeği Güneş Işığı İhtiyacı

barış çiçeği bakımı

Barış bitkisi, doğrudan güneş ışığına maruz kalmayı sevmez. Bu bitki için en ideal ortam ise aydınlık bir konumdur. Doğrudan güneş ışığı almadığı ancak gölge olmayan aydınlık ortamlar barış çiçekleri çok daha rahat gelişme gösterebilecekleri alanlardır.

Bu bitki için ideal sıcaklık aralığı ise 10 ila 28 derece arasında değişmektedir. Aşırı sıcak ya da soğuk olmadığı sürece barış çiçeklerinin her sıcaklığa adapte olma gücü yüksektir. Oda sıcaklığında keyifli bir gelişme seyri izleyen barış çiçeği eğer çok sıcak bir havaya maruz kalacaksa, sürekli olarak toprağı nemli tutmak gerekir. Toprağın kuruması, barış bitkisinin büyümesini olumsuz yönde etkilere.

Bitkinin yapraklarına ara sıra spreyle su püskürtmek hem nemli kalmasını sağlayacak hem de yaprakların temizlenmesini sağlayacaktır.


Barış Çiçeği Sulama İhtiyacı

Barış çiçeğinin toprağı sürekli olarak nemli tutulmalı ve kurumasına izin verilmemelidir. Bu sebeple kış aylarında haftada 1 ya da 2 kez sulama yapmak yeterli iken, yaz aylarında çok daha sık sulama yapılması gerekir.

barış çiçeği bakımı
Barış Çiçeği

Sulama işleminde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise çiçeklenme dönemleridir. İlkbahar ve sonbahar aylarında çiçeklenmenin başlamasıyla sulama sıklığı azaltılmalıdır. Bu dönemde toprağın tamamen kuruması beklenmeli ve ardından sulama yapılmalıdır. Çiçeklenme döneminde barış bitkisi daha az aydınlık bir ortama taşınabilir. Ortam düzenli ve sulama sıklığı değişen bitki, iki hafta içerisinde çiçeklenmeye başlayacaktır. Çiçeklenen bitki sonrasında yeniden eski ortam ve düzenine dönebilir.

Barış çiçeğinin sulanmasında; su kabına hep aynı miktarda su doldurulmalıdır. Kullanılan su oda sıcaklığında ve dinlendirilmiş olmalıdır. Sulama işlemi mümkünse hep aynı gün ve saatte yapılmalıdır.

Barış Çiçeği Saksı Değişimi

Barış çiçekleri yer değiştirmeyi çok fazla sevmezler. Bu nedenle 2-3 yılda bir saksı değişimi yapmanız yeterli olacaktır. Bu bitkinin köklerinin çok hassas olduğunu unutmamanız gerekir.

Barış bitkisi büyük saksılardan hoşlanmamaktadır. Bu sebeple saksı değişimi zamanı, yalnızca bir numara büyük bir saksı tercih etmeniz gerekir. Saksı değişimi için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır.

Barış Çiçeği Çoğaltma İşlemi

barış çiçeği

Barış bitkisi için en ideal çoğaltma işlemi kökten ayırmadır. Kökten ayırma işlemi sayesinde çok sayıda barış çiçeği elde edebilir ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Buna karşın, barış çiçeğinin köklerinin hassas olduğu da unutulmamalıdır.

Çoğaltma işlemi mümkünse saksı değişim zamanıyla aynı ana denk getirilmelidir. Bu da 2-3 yılda bir kez bebek barış çiçeği alabileceğinizi gösterir. Kökleri sürekli rahatsız ederseniz, bitkiniz sağlıklı bir gelişim göstermeyecektir.

Bununla birlikte kökten ayırma yöntemiyle aldığınız bebek bitkinin bakımında hassas olmanız gerekir. Bir seferde kökten yalnızca bir yeni kök alınması gerekir. Sürekli olarak rahatsız ettiğiniz takdirde barış çiçeğini küstürebilirsiniz.

Barış Çiçeği Hastalıkları ve Zararlıları

Barış bitkisi, birçok koşula ilişkin oldukça dayanıklıdır. Buna karşın doğru bir bakım yapılmadığı takdirde bitkiniz sararabilir, kuruyabilir ve bunun sonucunda tamamen ölebilir. Barış çiçeğinizin yapraklarında herhangi bir değişim gördüğünüzde bakım uygulamalarınızı gözden geçirmeniz gerekir. Eğer aynı anda çok sayıda çürüyen yaprak varsa, bu hastalığın işaretedir.

Barış çiçeğinde böceklenmeler de yaşanabilir. Bu böceklenmeler genel olarak saksı değişimi, yanlış saksı seçimi, özensiz bakım gibi gerekçelerle gelişebilir. Yaygın olarak bilinen barış bitkisi hastalığı ise phytophthora parasitica ismiyle bilinen fungal bir hastalıktır. Bu hastalık çiçeklerde oldukça hızlı gelişen enfeksiyonlara sebep olabilir. Yağmur suları bu hastalığın büyümesindeki en önemli etkendir. Uygun ilaçların kullanımı ile bu hastalıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

Barış Çiçeği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Barış çiçeği nerede durmalı?

Barış çiçeği direkt güneşe maruz kalmayan ancak aydınlık ortamlarda durmalıdır. Doğrudan güneş alıp yanmaması aynı zamanda da aydınlık gölge olmayan alanlarda yer alması gerekiyor.

Barış çiçeği ne zaman çiçek açar?

Barış çiçekleri ilkbahar aylarında bazen sonbahar aylarında beyaz çiçekler açarlar. Çiçek açımını arttırmak için bakımına özen gösterilmelidir.

Barış çiçeği uzun ömürlü mü?

Evet barış çiçeği uygun şartlarda uzun ömürlüdür. Evlerimizin salonlarında, ofislerde sıklıkla tercih edilen bir süs bitkisidir.

5/5 - (1 kişi oy verdi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir